Podepsání smlouvy jako okamžik uzavření smlouvy


1.9.2023

Chystáte se uzavřít smlouvu? Kdy však dochází k uzavření smlouvy? Dochází k uzavření smlouvy až poté, kdy je podepsána v listinné podobě? Může okamžik uzavření smlouvy nastat před samotným podepsáním smlouvy v listinné podobě?

Zákon č. 89/2012 Sb. občanský zákoník (dále jen „NOZ“) v ustanovení § 1725 stanovuje, že „Smlouva je uzavřena, jakmile si strany ujednaly její obsah. V mezích právního řádu je stranám ponecháno na vůli svobodně si smlouvu ujednat a určit její obsah.“ Smlouva je tedy uzavřena v momentě, kdy obě strany souhlasí s jejím obsahem a nemají proti němu žádných výhrad. Z výše uvedeného je zřejmé, že smlouva může být uzavřena již před samotným podepsáním smlouvy v listinné podobě.

Podepsání smlouvy

Z toho důvodu je potřeba rozlišovat dva druhy písemných smluv. Prvním druhem písemné smlouvy je forma působící OD NYNÍ, na jejímž základě vznikají práva a povinnosti. Je to případ, kdy si smluvní strany sjednají, že smlouva bude uzavřena výlučně v písemné formě. Tuto skutečnost je potřeba sjednat takovým způsobem, na jehož základě bude možné prokázat existenci této dohody (např. v emailové komunikaci). Podstatnou náležitostí takové smlouvy je právě její písemná forma. Taková smlouva je uzavřena až v okamžiku, kdy všechny strany podepíší předmětnou smlouvu v listinné podobě. Práva a povinnosti tak stranám vznikají až podepsáním smlouvy poslední stranou. To vše za předpokladu, že se strany nedohodly na pozdější účinnosti smlouvy.

Příklad:

Strany si 1. 10. 2018 sjednají, že smlouva bude uzavřena výlučně v písemné formě. Strany se rovněž dohodnou na dalším obsahu smlouvy např. předmět smlouvy, kupní cena, způsob úhrady kupní ceny. Smlouvu strany podepíší dne 20. 10. 2018. Práva a povinnosti ze smlouvy stranám vznikají dne 20. 10. 2018 (opět za předpokladu, že se strany nedohodly na pozdější účinnosti smlouvy).

Výše uvedené ve své podstatě reflektuje ustanovení § 1758 NOZ, které stanoví, že „Dohodnou-li se strany, že pro uzavření užijí určitou formu, má se za to, že nechtějí být vázány, nebude-li tato forma dodržena. To platí i tehdy, projeví-li jedna ze stran vůli, aby smlouva byla uzavřena v písemné formě.“

Dalším druhem je písemná smlouva působící OD TEHDY. Tento druh písemné smlouvy je pouhým potvrzením skutečnosti, že v minulosti již došlo k uzavření smlouvy ústní formou. Písemná forma smlouvy se následně pořizuje z důvodu prokazatelnosti uzavření smlouvy ústní formou před jejím podepsáním.

Příklad:

Strany netrvají na písemné formě smlouvy. Dne 1.10 si sjednají obsah smlouvy. Smlouvu v písemné formě podepíší až dne 20. 10. 2018. Práva a povinnosti ze smlouvy stranám vznikají již dne 1. 10. 2018 tedy v den, kdy si ústně sjednaly obsah smlouvy (pokud si nedohodly pozdější datum účinnosti smlouvy). Smlouva v písemné formě však musí mít stejný obsah, jaký byl sjednán v ústní formě.

Chcete před podepsáním smlouvy v listinné podobě dokument zkontrolovat? Nebo potřebujete smlouvu připravit od A do Z? Obraťte se na profesionály z naší advokátní kanceláře.

Pomozte nám sdílet článek Podepsání smlouvy jako okamžik uzavření smlouvy na Facebooku.

Mohlo by Vás dále zajímat >

Darování nemovitosti se zřízením věcného břemena

Darování nemovitosti se zřízením věcného břemena

7.5.2023

V praxi se často setkáváme s darováním nemovitosti v rámci rodiny. Nejčastěji jsou stranou dárce rodiče a stranou obdarovaného jejich dítě. Bohužel se v praxi rovněž setkáváme s tím, že se jejich vztahy následně zhorší. Problematika…

Číst dále
Při revizi smluv online Vám zajistíme platnost a účinnost smlouvy

Při revizi smluv online Vám zajistíme platnost a účinnost smlouvy

9.6.2024

Každý z nás se několikrát za život potýkal a bude potýkat s přípravou smlouvy některého typu. Nájemní smlouva, dědická smlouva, kupní smlouva na byt, pozemek, dům, … Manželská smlouva, darovací smlouva, smlouva o dílo……

Číst dále
Proč hradit kupní cenu nemovitosti prostřednictvím advokátní úschovy?

Proč hradit kupní cenu nemovitosti prostřednictvím advokátní úschovy?

10.3.2024

V následujících řádcích se zaměříme na institut advokátní úschovy peněz. Lidé si mnohdy neuvědomují možná rizika spojená s koupí a prodejem movitých či nemovitých věcí, jelikož mnoho z nich je až příliš důvěřivých. Přílišná důvěra…

Číst dále