Osvobození od daně z příjmu při převodu nemovitosti I. díl
17.5.2023
V případě, že se chystáte prodat nemovitost, je nutné zohlednit i daňovou problematiku daného převodu. Převodu nemovitosti se může týkat hned několik daňových povinností a to daň z příjmu, daň z nabytí nemovitosti a daň z přidané hodnoty. Nejčastěji se však setkáte s daní z příjmu a s daní z nabytí nemovitosti. Daň z nabytí nemovitosti platí vždy nabyvatel v případě úplatných převodů, tedy kupující, kdežto daň z příjmu může platit jak převodce (prodávající), tak i nabyvatel (obdarovaný). K povinnosti nabyvatele uhradit daň z příjmu může dojít tehdy, kdy předmětnou nemovitost dostane darem a nesplňuje podmínky pro osvobození od daně z příjmu viz. další článek zde.
Kdy daň z příjmu hradí prodávající:
Daň z příjmu bude platit ten prodávající, který nesplňuje podmínky pro osvobození od daně z příjmu, které jsou stanoveny v ust. § 4 zákona č. 586/1992 Sb. o daních z příjmu.
V případě, kdy prodávající neměl bezprostředně před prodejem v převáděné nemovitosti alespoň 2 roky bydliště, vzniká mu povinnost uhradit daň z příjmu. Z této povinnosti však existují výjimky.
Výjimky z podmínky bydliště:
Výjimkou, která „zmírňuje“ povinnost mít v převáděné nemovitosti bydliště po dobu 2 let bezprostředně před prodejem je případ, kdy utržené peníze za prodej nemovitosti použije na uspokojení vlastní bytové potřeby. V případě, že v nemovitosti bydlíte kratší dobu než 2 roky a utržené prostředky prokazatelně použijete na vlastní bytovou potřebu, jste rovněž osvobozeni od daně z příjmu.
Pro osvobození od daně z příjmu v případě manželů postačí, aby jednu z výše uvedených podmínek naplňoval alespoň jeden z nich.
Příklad osvobození od daně z příjmu:
Pan Vomáčka chce prodat svůj byt 2+1 a koupit si byt větší. Vzhledem k tomu, že v bytě žije pouze jeden rok, nesplňuje podmínku pro osvobození od daně z příjmu, podle které musí mít bydliště v převáděné nemovitosti alespoň 2 roky. Avšak vzhledem k tomu, že peníze získané prodejem nemovitosti použije na svou bytovou potřebu, bude osvobozen od daně z příjmu.
V následujícím díle se budeme zabývat další podmínkou pro osvobození od daně z příjmu a to podmínkou vlastnictví po dobu 5 let bezprostředně před prodejem nemovitosti.
Čtete celý seriál článků o problematice osvobození od daně z příjmu při převodu nemovitosti:
- Osvobození od daně z příjmu při převodu nemovitosti I. díl
- Osvobození od daně z příjmu při převodu nemovitosti II. díl
- Osvobození od daně z příjmu při převodu nemovitosti III. díl
Potřebujete poradit, zda se Vás týká osvobození od daně z příjmu při převodu nemovitosti? Nechte si od nás rovnou sepsat nebo zkontrolovat smlouvu.
Pomozte nám sdílet článek Osvobození od daně z příjmu při převodu nemovitosti I. díl na Facebooku.
Mohlo by Vás dále zajímat >
Předkupní právo u nemovitosti I. – prodej
9.1.2022V současné době je v českém právním řádu opět zakotveno zákonné předkupní právo k nemovitým věcem, a to konkrétně v ust. § 1124 odst. 1 a násl. zák. č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku (dále jen „NOZ“). Ust….
Číst dáleSmlouva o dílo
16.11.2021Smlouva o dílo patří mezi nejčastější druhy smluv, které bývají mezi fyzickými osobami uzavírány. Tato smlouva řeší kdo, co, komu, a za jakých podmínek, má dílo zhotovit nebo na něj poskytovat údržbu…
Číst dáleKdyž se řekne pozemek – kupní smlouvu na pozemek si pořádně ohlídejte
10.12.2022Pozemkem se rozumí část zemského povrchu, která je oddělena od ostatních částí zemského povrchu. Ustanovení § 2 zákona o katastru nemovitostí vymezuje pojem pozemek, parcelu, stavební a pozemkovou parcelu následovně. Více o ukotvení…
Číst dále