Podepsání smlouvy jako okamžik uzavření smlouvy
1.9.2023
Chystáte se uzavřít smlouvu? Kdy však dochází k uzavření smlouvy? Dochází k uzavření smlouvy až poté, kdy je podepsána v listinné podobě? Může okamžik uzavření smlouvy nastat před samotným podepsáním smlouvy v listinné podobě?
Zákon č. 89/2012 Sb. občanský zákoník (dále jen „NOZ“) v ustanovení § 1725 stanovuje, že „Smlouva je uzavřena, jakmile si strany ujednaly její obsah. V mezích právního řádu je stranám ponecháno na vůli svobodně si smlouvu ujednat a určit její obsah.“ Smlouva je tedy uzavřena v momentě, kdy obě strany souhlasí s jejím obsahem a nemají proti němu žádných výhrad. Z výše uvedeného je zřejmé, že smlouva může být uzavřena již před samotným podepsáním smlouvy v listinné podobě.
Z toho důvodu je potřeba rozlišovat dva druhy písemných smluv. Prvním druhem písemné smlouvy je forma působící OD NYNÍ, na jejímž základě vznikají práva a povinnosti. Je to případ, kdy si smluvní strany sjednají, že smlouva bude uzavřena výlučně v písemné formě. Tuto skutečnost je potřeba sjednat takovým způsobem, na jehož základě bude možné prokázat existenci této dohody (např. v emailové komunikaci). Podstatnou náležitostí takové smlouvy je právě její písemná forma. Taková smlouva je uzavřena až v okamžiku, kdy všechny strany podepíší předmětnou smlouvu v listinné podobě. Práva a povinnosti tak stranám vznikají až podepsáním smlouvy poslední stranou. To vše za předpokladu, že se strany nedohodly na pozdější účinnosti smlouvy.
Příklad:
Strany si 1. 10. 2018 sjednají, že smlouva bude uzavřena výlučně v písemné formě. Strany se rovněž dohodnou na dalším obsahu smlouvy např. předmět smlouvy, kupní cena, způsob úhrady kupní ceny. Smlouvu strany podepíší dne 20. 10. 2018. Práva a povinnosti ze smlouvy stranám vznikají dne 20. 10. 2018 (opět za předpokladu, že se strany nedohodly na pozdější účinnosti smlouvy).
Výše uvedené ve své podstatě reflektuje ustanovení § 1758 NOZ, které stanoví, že „Dohodnou-li se strany, že pro uzavření užijí určitou formu, má se za to, že nechtějí být vázány, nebude-li tato forma dodržena. To platí i tehdy, projeví-li jedna ze stran vůli, aby smlouva byla uzavřena v písemné formě.“
Dalším druhem je písemná smlouva působící OD TEHDY. Tento druh písemné smlouvy je pouhým potvrzením skutečnosti, že v minulosti již došlo k uzavření smlouvy ústní formou. Písemná forma smlouvy se následně pořizuje z důvodu prokazatelnosti uzavření smlouvy ústní formou před jejím podepsáním.
Příklad:
Strany netrvají na písemné formě smlouvy. Dne 1.10 si sjednají obsah smlouvy. Smlouvu v písemné formě podepíší až dne 20. 10. 2018. Práva a povinnosti ze smlouvy stranám vznikají již dne 1. 10. 2018 tedy v den, kdy si ústně sjednaly obsah smlouvy (pokud si nedohodly pozdější datum účinnosti smlouvy). Smlouva v písemné formě však musí mít stejný obsah, jaký byl sjednán v ústní formě.
Chcete před podepsáním smlouvy v listinné podobě dokument zkontrolovat? Nebo potřebujete smlouvu připravit od A do Z? Obraťte se na profesionály z naší advokátní kanceláře.
Pomozte nám sdílet článek Podepsání smlouvy jako okamžik uzavření smlouvy na Facebooku.
Mohlo by Vás dále zajímat >
Proč sepsání či kontrolu smluv online poptat právě u nás
6.10.2023Aby smlouva jakéhokoliv typu splňovala všechny náležitosti, které má obsahovat (aby se mohla považovat za platnou), musí její sepisovatel znát dopodrobna příslušnou zákonnou problematiku a další aspekty, které z dané smluvní oblasti…
Číst dáleLáká Vás bydlení na Floridě nebo výhodná investice do nemovitosti? Obraťte se na Florida Club.
6.5.2018Láká Vás pohodový život v subtropickém pásu prosluněné Floridy? Celoroční opalování a sportování na sluníčku na nekonečných plážích, krásná příroda, skvělé podmínky pro život? Pokud se Vám tato představa líbí, rádi bychom…
Číst dáleProč nechat tvorbu kupních smluv na odbornících I.
11.3.2023Mnoho lidí by se při prodeji nemovitostí, aut nebo dalšího majetku nejraději obešlo bez „zbytečných“ plateb za právní pomoc. Cena za vypracování smlouvy se mnoha lidem zdá přemrštěná, avšak ve výsledku…
Číst dále